peťo bondra skončil kariéru, svet ako sme ho poznali doteraz, skončil. nový svet trvá 3913 dní

kontakt + info o projekte

id


zionmag je zion nie zajon/
/matka slovenskej kultúry

IČO 30846544
ISSN 1214-6633

majitelia


tomáš gonsorčík
mišo hudák

kontakt

zionmag[at]gmail[dot]com

Programátori

roman kolcun
vlado sénaši
martin weiser

Grafika

layout LCCDC
font Fishmonger FF od Suitcase Type

Disclaimer

Kopírovanie, reprodukcia, archívovanie a iné použitie dokumentov a ich častí na tejto adrese je dovolené, my to tiež tak robíme. ak však čorkar neuvedie zdroj a meno autora, bude ľahko vystopovaný a potom bude v piči.

Romantický pohľad do dejín

(alebo zion) je hebrejské slovo s mnohými významami. Pôvodne vlastné meno jeruzalemského pahorku sa v priebehu storočí nabalilo bohatou symbolikou: k jehu významu by sa azda približovali spojenia 'zasľúbená zem', 'hora nebeská', 'kráľovstvo božie'. Inými slovami: dimenzia harmónie. A hoci názov nášho magazínu nie je myslený religiózne, predsa akosi ukazuje na to, kam sa chceme našou prácou dostať, a aj to, ako ju chceme robiť. Úprimne a poctivo, aby sme sa mohli stať osviežujúcim ostrovom v mori nechutnej postmodernej pseudokultúry.

Od jari 2000 dáva Tomáš spolu s Mišom a Romanom reálne obrysy nápadu vytvoriť otvorený priestor určený na prezentáciu toho, čo považujeme za dobré. Všakovakými spôsobmi stretávajú Andreja, Mária, Ondreja, Milana, Borisa a Vlada - prebúdzajúcu sa inteligenciu slovenského školstva. Registrujú doménu zion.sk a spolu s novými kamarátmi neisto zapúšťajú svoju prácu do slovenského mediálneho priestoru.

V lete 2003 sa zion transformoval na stredoeurópske periodikum v troch jazykových obmenách [ zionmag.com | zionmag.cz | zion.sk ]. V spolupráci so stránkami podobného zamerania v Čechách, Poľsku, Maďarsku, Slovinsku a iných krajinách sa vytvára sieť kultúrnej výmeny. Náplňou zionu je monitorovať aktuálnu hudobnú, filmovú a literárnu scénu.

Na jeseň 2004 zion zisťuje, že plány sú jednou stranou a ich naplňovanie protiľahlou. Zion pravidelne stojí, bez pohnutia vydrží ležať celé týždne. Ani antizionovský puč na Nový rok nedokáže prebudiť niekdajšiu silu zionu. Od počiatku sprevádzajúca lenivosť zionu dovoľuje na jar 2005 stratiť českú doménu, leto už trávi zion v hlbokej kóme.

Pod výstrahou štyroch minút po polnoci dvadsiateho piateho decembra zion na jeseň mobilizuje a asi naposledy vstáva, opierajúc sa o stenu vykríkne oplzlú nadávku.