peťo bondra skončil kariéru, svet ako sme ho poznali doteraz, skončil. nový svet trvá 3913 dní

www.stanica.sk ~ program február 2010

piatok – sobota, 5. - 6. februára 2010, 19.00 h Stanica_LAB
divadelné predstavenie / premiéra
JÁN ŠIMKO: POSLEDNÁ HISTORICKÁ ÚLOHA MLADEJ GENERÁCIE
Čo sa stane, keď sa na nejakom žúre dozviete, že v Prahe niekoho zbili a začala sa revolúcia? Jasné, perestrojka beží štyri roky, režimy vo východnej Európe padajú jeden za druhým, Berlínsky múr rozoberajú prví turisti, a v Československu už tiež niečo cítiť vo vzduchu. Ale to je politika a život je predsa úplne inde. Príbehy študentov, ktorí si vo vypätých chvíľach Novembra 89 udržali miesto na okraji diania.
Premiéra divadelného predstavenia, ktoré vzniklo v produkcii kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie. Réžia: Ján Šimko

streda, 10. februára 2010, 20.00 h Stanica_CLUB
koncert / Kofola Sessions
MIDI LIDI (CZ), FIORDMOSS (CZ)
Koncert čoraz populárnejšej českej elektro kapely Midi Lidi v rámci turné k novému albumu Hastrmans, Tatrmans & Bubáks. Ako aj názov napovedá, v porovnaní s predchádzajúcim albumom „Čekání na robota“ je ladený na temnejšiu nôtu. Hity sú preč, prichádzajú city! Ak počúvate Rádio_FM, pieseň Pokoj rozhodne nemohla ujsť vašej pozornosti. Existenciálne elektro s ľudskou tvárou. Ako support sa predstaví elektronické pesničkárske duo Fiordmoss.
Dajte nám o svojej účasti vedieť na last.fm.

piatok, 19. februára 2010, 19.00 h Stanica_LAB
predstavenie súčasného tanca / premiéra
ZUZANA BURIANOVÁ: MANDRAKE
Premiéra sólového projektu tanečnice, choreografky a pedagogičky Zuzany Burianovej v spolupráci so štyrmi hudobníkmi a filmovým režisérom. Motívom pre vznik predstavenia je Mandrake alebo Mandragora – pre mnohých známy ako liečivá rastlina (hlavne jej koreň), pre iných ako súčasť rituálnych obradov či woodoo bábka. Tak ako každá koreňová sústava je aj toto predstavenie obrazom rozvetvovania, zjednocovania, opakovania, otvárania, varírovania, rozširovania, či zužovania... vyústenia do spoločnej formy. Po skončení nasleduje Aftershow Arnošta Krysaříka – provokatívna talkshow tanečníka a choreografa Tomáša Krivošíka, ktorého prvým hosťom bude Zuzana Burianová. Umelec očami umelca. Úplne inak.

sobota, 20. februára 2010, 19.00 h Stanica_LAB
otvorenie výstavy
PETRA HEROTOVÁ, DANIELA BARÁČKOVÁ (CZ): POME ŽILINA
Výstava intermediálnych umelkýň Daniely Baráčkovej (*1981) a Petry Herotovej (*1980) v galérii Stanice je už ich treťou spoločnou. Obe sa poznajú zo štúdií na pražskej VŠUP z ateliéru Jiřího Davida a spája ich aj obec Černá Hora, kde Daniela vyrástla a Petra rok žila. Baráčková pracuje s krátkymi, intuitívne manipulovanými záznamami všedných situácií, či už vo videách alebo obrazoch, ktoré často zostavuje do súvisiacich priestorových inštalácií. Herotová sa vyjadruje predovšetkým jednoduchou lineárnou kresbou, pomocou ktorej zaznamenáva poznámky osobného charakteru, postrehy zo svojho okolia, schématizuje rôzne činnosti a procesy, to všetko veľmi často s humorom a nadsádzkou.
Žilinskú výstavu tvoria diela, ktoré spája motív záznamu jednoduchého hesla či výroku ako najjednoduchšej a najčistejšej výpovede určitého životného názoru alebo postoja. Jedná sa o diela staršie i novšie, ktoré spoločne s vecami vytvorenými pre túto výstavu tvoria hravú mozaiku. Výstava potrvá do konca marca.

sobota, 20. februára 2010, 20.20 h Stanica_CLASS
20 obrázkov x 20 sekúnd pre výtvarníkov, architektov, dizajnérov a iných umelcov
PECHA KUCHA NIGHT ŽILINA – VOLUME 10
Presne pred siedmimi rokmi, 20. februára 2003 v tokijskom klube SuperDeluxe zorganizovali architekti Mark Dytham a Astrid Klein (Klein Dytham Architecture) prvú Pecha Kucha Night a odštartovali formát 20 obrázkov x 20 sekúnd.
Aj na Stanici pokračujeme v predstavovaní zaujímavých osobností vizuálneho umenia. Na jubilejnú desiatu Pecha Kucha Noc v Žiline prídu domáci i hostia z rôznych kútov Československa. Aktuálne vystavujúce výtvarníčky z Brna Petra Herotová a Daniela Baráčková, z Prahy dizajnér Martin Pazderník (K7 Design), z Popradu, Prahy i New Yorku výtvarník Tomáš Džadoň, z Bratislavy divadelníci Ján Luterán a Mariana Ďurčeková, z nezávislých kultúrnych priestorov na Slovensku sme pozvali nové centrum Tabačka Kulturfabrik z Košíc. Z rovnakého mesta bude aj architekt Juraj Koban (Kopa) a ďalším ateliérom, ktorý predstavíme bude N/A z Bratislavy. Zo Žiliny sa predstavia výtvarníci Jana Huljaková a Jozef Malý, filmár a fantasy nadšenec Peter Pikna, streeartový umelec Maroš Obšivan a dj-i zo zoskupenia Stereodisco, ktorí okrem prezentácie aj zahrajú. Viac info na www.pechakucha.sk.
Celé vstupné venujeme organizácii Architecture for Humanity na podporu obnovy Haiti po zemetrasení. Pecha Kucha si na celom svete dala za cieľ vyzbierať milión dolárov pre túto zbierku. Vo februári prebehnú akcie v 200 mestách, kde sa PKN organizuje a my sa pripájame.

utorok, 23. februára 2010, 18.00 h Stanica_FLUX
SMRŤ MADE IN SLOVAKIA – STOP KAZETOVÝM BOMBÁM NA SLOVENSKU!
Slovensko stále patrí medzi najväčších výrobcov a predajcov kazetovej munície, čiže trieštivých bômb, ktoré v sebe nesú niekoľko stoviek ďalších malých bômb. Pri svojom náraze je ich ničivá sila širšia a nerozlišuje obete. Amnesty International organizuje celosvetovú kampaň cielenú na všetky krajiny, ktoré vyrábajú tieto bomby.
V rámci akcie premietneme film Neakceptovateľná hrozba – 40 rokov kazetovej munície, bude krátka prednáška a diskusia o hrozbách bômb a budete sa môcť pripojiť do podpisovej, aj internetovej kampane smerovanej vláde Slovenskej republiky. Organizuje Amnesty International Slovensko.
Viac info na www.stopkazetovymbombam.sk.

sobota, 27. februára 2010, 20.00 h Stanica_CLUB
gala večer pre pánov aj dámy
FEBRUÁROVÉ FÚZY 2010
Druhý ročník prehliadky najlepších fúzov na Slovensku s bohatým kultúrnym programom a udeľovaním ceny Fúzy roku 2010. História je plná fúzatých mužov, ktorí pozmenili chod dejín. Július Satinský, Salvador Dalí, Frank Zappa, Freddie Mercury, Václav Havel, Eduard Beneš, Charlie Caplin, Albert Einstein a mnohí ďalší... Nechajme sa nimi inšpirovať a nasledujme ich šľachetný odkaz. O živú hudbu sa počas večera postará a originálne fúzaté melódie zahrá Jeremy Franklin Wedding Band. V krátkych vystúpeniach sa predvedú: tanečnica a speváčka ladných pohybov a krehkého hlasu, veľký showman a gastronomický mág Citlivý Muž, na záver prekrásna Madam Majorette a možno aj ďalší. Stačil jeden rok na to, aby vznikla kultová akcia, na ktorú sa ľudia z celej krajiny neholia a tešia.

Počas školského roka 2009/2010 Stanica_KID
ATELIÉRY STANICA

Ateliér Mini
– výtvarný klub pre deti od 4 do 6 rokov, každý pondelok od 16.30 do 18.00 h. Info a prihlasovanie: hanka[at]stanica.sk, 0907 178 756

CAFÉ_Stanica
Kaviareň a galéria na Stanici sú otvorené každý pracovný deň od 12.00 do 20.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, ktorý poskytuje spoločnosť HMZ Rádiokomunikácie – Bluenet.

GALÉRIA_Stanica
Aktuálne výstavy (galéria je otvorená v pracovné dni 12.00 – 20.00 h a počas večerných akcií):

1. - 19. februára 2010
V4 KULTURFABRIK
Výstava z projektu zameraného na architektonickú a programovú transformáciu vybraných industriálnych priestorov na kultúrne centrá v krajinách Višegrádskej štvorky. Do projektu sa zapojili kultúrne centrá A38 (Hu), Teatr Laznia Nowa (Pl), Johan centrum pro kulturní a sociální projekty (Cz) a Stanica.

20. februára – 31. marca 2010
PETRA HEROTOVÁ, DANIELA BARÁČKOVÁ (CZ): POME ŽILINA
Výstava intermediálnych umelkýň, absolventiek ateliéru Jiřího Davida na VŠUP v Prahe. Baráčková pracuje s krátkymi, intuitívne manipulovanými záznamami všedných situácií či už vo videách alebo obrazoch, ktoré často zostavuje do súvisiacich priestorových inštalácií. Herotová sa vyjadruje tiež kresbou, často s humorom a nadsádzkou podanou jednoduchou lineárnou formou. Žilinskú výstavu tvoria diela, ktoré spája motív záznamu jednoduchého hesla či výroku ako najjednoduchšej a najčistejšej výpovede určitého životného názoru alebo postoja. Jedná sa o diela staršie i novšie, ktoré spoločne s vecami vytvorenými pre túto výstavu tvoria hravú mozaiku.

Stanicu prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na www.stanica.sk. Rezervácie lístkov mailom na rezervacie[at]stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564.

txt by Peter Hapco
Fri, 29/01/2010 13:58

bookmark

+delicious
+vybrali.sme.sk

Dopíšte poznámku